Festyn Dębica-Dębicy ma już 10 lat!

Jedna z najważniejszych imprez rozrywkowych i kulturalnych Dębicy oraz całego Podkarpacia obchodzi okrągły jubileusz.

Festyn Dębica-Dębicy organizowany przez Firmę Oponiarską Dębica S.A. na trwałe wpisał się w kulturalną mapę Podkarpacia. Już od 10 lat, co roku, na pożegnanie lata tysiące mieszkańców Dębicy i całego regionu przyjeżdża na stadion KS Wisłoka w Dębicy, żeby bawić się, słuchać dobrej muzyki oraz podziwiać pokazy sztucznych ogni. Festyn Dębica-Dębicy to impreza, na której każdy znajdzie coś dla siebie. Tak było podczas pierwszego Festynu i tak jest do dziś.

Scenariusz imprezy zawsze jest podobny. Początek należy do najmłodszych, którzy mogą do woli szaleć w wesołym miasteczku. Potem przychodzi czas na występy zespołów lokalnych – zwykle dziecięcych i młodzieżowych. Wieczorami w Dębicy koncertują gwiazdy. I to nie byle jakie. W ciągu ostatnich 10 lat w Dębicy gościli niemal wszyscy polscy artyści z „najwyższej półki”. Grali tu już Blue Cafe, Maryla Rodowicz, Edyta Górniak, Elektryczne Gitary, Manaam, Perfect, Budka Suflera, Piersi, Justyna Steczkowska, Reni Jusis, Ryszard Rynkowski, Krzysztof Krawczyk, Edyta Bartosiewicz, Raz Dwa Trzy, T.Love, Dżem, Natalia Kukulska, Lombard, Lady Pank, Krywań, Ewelina Flinta, Kayah, czy Sistars. W tym roku wystąpią Monika Brodka i Myslovitz.

Te nazwiska i te zespoły przyciągają tłumy w całej Polsce, więc trudno się dziwić, że Festyn Dębica-Dębicy z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. W 2005 roku - według ostrożnych szacunków - na stadion KS Wisłoka przyszło około 20 tysięcy osób, a program Festynu oraz jego przebieg stał się tematem licznych artykułów publikowanych w mediach podkarpackich i małopolskich.

O popularności imprezy i panującej na niej atmosferze dobitnie świadczy też fakt, że nie ma na nią wpływu pogoda. Przykładem choćby pamiętny występ zespołu Manaam: publiczność świetnie się bawiła, mimo że cały czas padał deszcz.

W pamięć gości Festynu na długo zapadł też występ Edyty Górniak, która po koncercie bardzo długo rozmawiała ze swoimi fanami i robiła sobie z nimi zdjęcia. Wielu do dziś wspomina także wielką frajdę, jakiej dostarczyli im znani polscy kierowcy rajdowi Michał Bębenek i nieżyjący już Janusz Kulig, którzy na bocznym stadionie wozili szczęśliwców na siedzeniach pasażera swoich rajdówek.

Festyn Dębica-Dębicy to jednak nie tylko rozrywka i koncerty. Dla Firmy Oponiarskiej Dębica S.A. to także okazja do prowadzenia akcji charytatywnych. Spółka fundowała przy okazji Festynu m.in. respirator transportowy dla dębickiego szpitala, kursy języka angielskiego dla dzieci z Domu Dziecka „Hanka” oraz komplety opon dla pogotowia, straży pożarnej i policji. W tym roku pomoc zostanie przekazana Stowarzyszeniu Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych „RADOŚĆ”.

Dębicki festyn bardzo silnie związany jest z zaangażowaniem koncernu Goodyear Tire&Rubber Company w Dębicy. Amerykański koncern zakupił 32,7 proc. akcji Firmy Oponiarskiej Dębica S.A. w grudniu 1995 roku, a już niecały rok później odbył się w Dębicy pierwszy festyn. Dziś, czyli równo dziesięć lat później, Festyn Dębica-Dębicy to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych nie tylko Dębicy, ale i całego Podkarpacia.

Polityka prywatności

Firma Oponiarska Dębica S.A., ul. 1 Maja 1, 39-200 Dębica, POLSKA