Wystawa Firmy Oponiarskiej Dębica S.A.

Siedem dekad temu, dzięki staraniom Eugeniusza Kwiatkowskiego, powstał Centralny Okręg Przemysłowy, wkrótce potem ruszyła produkcja opon w Dębicy

Firma Oponiarska Dębica S.A. wspólnie z Muzeum Regionalnym w Dębicy organizuje wystawę, upamiętniającą 70. rocznicę powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego. Tematem ekspozycji jest przede wszystkim historia dębickiej firmy oponiarskiej w okresie kształtowania się Centralnego Okręgu Przemysłowego. Wystawa została otwarta 4 kwietnia 2007 r., w rocznicę otwarcia Fabryki Gum Jezdnych w Dębicy (4. kwietnia 1939 r.). Dzisiaj Firma, jest liderem polskiego rynku opon do samochodów osobowych i dostawczych oraz jednym z największych eksporterów w kraju. Historia Firmy Oponiarskiej Dębica S.A. - to historia sukcesu.

Do końca kwietnia br. wystawa będzie prezentowana w Muzeum Regionalnym. Następnie planowane jest jej przeniesienie do Zakładowego Domu Kultury. To niezwykła ekspozycja. Znajdą się na niej unikatowe zdjęcia z lat 1937-39, kiedy fabryka powstawała. Wśród innych eksponatów nie zabraknie autentycznej opony z 1939 roku oraz odpisu aktu notarialnego z 1937 r., dotyczącego zakupu ziem, na których stoi obecnie fabryka, od hrabiego Edwarda Raczyńskiego. Będzie też opona z lat 70., z okresu kiedy na takich właśnie oponach kierowcy Fiata 125p pobili pod Wrocławiem rekord prędkości w jeździe non stop.

"Fabryka została otwarta oficjalnie na wiosnę 1939 roku. Wkrótce wybuch wojny niestety zniweczył wiele planów dotyczących firmy i całego COP-u. Jednak produkcja opon w Dębicy przetrwała. Dziś Firma Oponiarska Dębica S.A. to nowoczesne przedsiębiorstwo, które produkuje wysokiej jakości opony do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych i pojazdów rolniczych.. Firma jest w czołówce polskich eksporterów, a nasze produkty są sprzedawane w 60 krajach na sześciu kontynentach. Przygotowując wystawę specjalnie dla mieszkańców Dębicy i Podkarpacia, chcemy w ten sposób podkreślić osiągnięty sukces" - powiedział Zdzisław Chabowski, Prezes Zarządu Firmy Oponiarskiej Dębica S.A.

Odkąd Polska w 1918 roku odzyskała niepodległość, władze Rzeczypospolitej zdawały sobie sprawę, że kraj potrzebuje silnego regionu przemysłowego. Planowano umiejscowić go w widłach Wisły i Sanu. Ubogiej Polski nie stać jednak było na to, by natychmiast przystąpić do wprowadzenia tego pomysłu w życie. Stało się to dopiero pod koniec lat 30. Dzięki staraniom wicepremiera Eugeniusza Kwiatkowskiego przystąpiono do budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego na obszarze, który był większy niż pierwotnie zakładano - sięgał od Radomia po Rzeszów. COP powstawał, by pracować między innymi na potrzeby wojska, ale jedną z korzyści miało być także ożywienie gospodarcze w tej relatywnie ubogiej części kraju. Dalekosiężne plany przekreśliła wojna. W wielu miastach pozostały jednak do dziś zakłady stworzone właśnie wtedy, pod koniec dwudziestolecia, w ramach COP-u. Takim zakładem była też Fabryka Gum Jezdnych w Dębicy.

Prace przy budowie Fabryki Gum Jezdnych rozpoczęły się wiosną 1937 roku. Do fabryki zakupiono najnowocześniejsze na owe czasy maszyny angielskiej firmy Francis Shaw Company Ltd Manchester. Dokumentacja techniczna, w tym technologia produkcji opon, opracowana została przez poznańskich konstruktorów na podstawie licencji współpracującej ze Stomilem amerykańskiej firmy General Tire and Rubber Company. Prace budowlane i montażowe trwały do końca 1938 r. Pierwszą dębicką oponę wyprodukowano 30 marca 1939 r. Oficjalne otwarcie fabryki odbyło się 4 kwietnia 1939 roku. W uroczystości udział wziął m.in. twórca COP-u Eugeniusz Kwiatkowski.

"To unikatowa wystawa. Niezwykle rzadko zdarza się, aby Zakład tak pielęgnował i dokumentował historię, historię swoich pracowników. Firma Oponiarska Dębica S.A. wystawia ponad 50 zdjęć z okresu kształtowania się Centralnego Okręgu Przemysłowego. Gorąco zachęcam wszystkich do obejrzenia tych zbiorów, bo to doskonała okazja poznania historii zarówno Dębicy, jak i całego regionu" - powiedział Janusz Ożóg, Dyrektor Muzeum Regionalnego w Dębicy.

Po wojnie dębicki zakład - pozostając filią poznańskiego "Stomilu" - został odbudowany, a w 1949 r. upaństwowiony. W 1970 r. doszło do zmiany nazwy fabryki na Dębickie Zakłady Opon Samochodowych "Stomil". Nazwę "Stomil" otrzymały wówczas wszystkie polskie firmy produkujące wyroby z gumy, centrale handlowe, ośrodki i instytuty badawcze.

W czerwcu 1976 r. zakład w Dębicy wyprodukował pierwszą oponę radialną z rzeźbą bieżnika D-124, na licencji belgijskiej filii amerykańskiej firmy Uniroyal. Opona ta był przeznaczona m.in. na pierwsze wyposażenie do Fiata 125p i Fiata 126p (popularnego "malucha"), a także na eksport. Dwa lata później rozpoczęto produkcję opon radialnych, przeznaczonych do jazdy w warunkach zimowych.

Lata 90. to okres restrukturyzacji i przystosowania "Stomilu" do nowych realiów gospodarczych, w tym zakończony sukcesem proces prywatyzacji. Nastąpił powrót firmy do wolnorynkowych reguł ekonomicznych. W 1991 r. stała się ona jednoosobową spółką Skarbu Państwa, w 1994 r. nastąpiła publiczna sprzedaż akcji Spółki i ich pierwsze notowanie na parkiecie warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych, a w 1995 doszło do nabycia strategicznego pakietu akcji T.C. Dębica S.A. przez amerykańskiego inwestora - koncern The Goodyear Tire & Rubber Company. Do chwili obecnej przeprowadzone inwestycje związane z modernizacją Spółki wyniosły ponad 200 mln USD, przyczyniając się tym samym do stworzenia nowoczesnej firmy o międzynarodowym zasięgu.

Do zmiany nazwy dębickiej firmy doszło w 1993 r. Nazwą "Stomil" posługiwało się wówczas ponad dwadzieścia polskich przedsiębiorstw. Dębicka firma chciała działać na własny rachunek, wyrobić sobie własną markę. Od 12 listopada 1993 r. nazwa przedsiębiorstwa brzmi Firma Oponiarska Dębica Spółka Akcyjna, w skrócie T.C. Dębica S.A.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat dębicka firma i jej Prezes Zdzisław Chabowski byli wielokrotnie wyróżniani prestiżowymi nagrodami, m.in. Złotą Statuetką Lidera Polskiego Biznesu Business Centre Club, kilkakrotnie Diamentem do Złotej Statuetki Lidera Polskiego Biznesu i tytułem "Wybitny polski eksporter", przyznanym m.in. przez dziennik "Rynki Zagraniczne". W ciągu ostatnich lat Spółka notowana jest w różnych rankingach na najwyższych miejscach, pod względem znajomości marki oraz skali produkcji.

Produkty Firmy Oponiarskiej Dębica S.A. sprzedawane są na sześciu kontynentach, rozsławiając tym samym miasto Dębica. Mocna pozycja rynkowa Spółki, jej szeroka oferta wysokiej jakości opon, znajdują uznanie w ocenach klientów i ekspertów. W rankingu "Rzeczpospolitej" i firmy doradczej Ernst&Young, w którym eksperci ocenili wartość 250 różnych polskich marek, Dębica znalazła się na drugim miejscu, jeśli chodzi o świadomość marki w kategorii produktów niespożywczych. Po raz kolejny Spółka zajęła także pierwszą pozycję w "Rankingu 100 największych firm Podkarpacia".

Obecnie Firma Oponiarska Dębica S.A. jest największą spośród 15 fabryk Goodyeara w Europie i trzecią pod względem wielkości spośród 80 fabryk koncernu na świecie. Dziś Dębica - zarówno marka produktu, jak i nazwa Firmy - jest powszechnie identyfikowana z producentem opon najwyższej jakości zarówno w Polsce, jak i na świecie.

W lutym br. Firma Oponiarska Dębica S.A. wraz ze swoim głównym udziałowcem koncernem The Goodyear Tire & Rubber Company, przyjęła plan inwestycji na najbliższe cztery lata. W tym okresie zamierza przeznaczyć ponad 100 mln USD na rozwój produkcji nowoczesnych opon do samochodów o wysokich osiągach oraz do samochodów ciężarowych. Dzięki temu dębicka fabryka jeszcze bardziej umocni swoją pozycję na rynku, wychodząc naprzeciw rosnącym oczekiwaniom klientów.
Korzystamy z plików cookie w celu zagwarantowania maksymalnej wygody podczas przeglądania naszej witryny. Dowiedz się więcej

Polityka prywatności

Firma Oponiarska Dębica S.A., ul. 1 Maja 1, 39-200 Dębica, POLSKA